Mindég csinálj előbb egy próbát mielött elkezded
Legelőször olyan érmét válasszunk tisztitásra ami nem nagy értékű,mert sikertelen probálkozás esetén „ elveszhet”a féltett kincs. Ez alatt azt értjük, hogy az érme megrongált állapotban már nem képvisel numizmatikai értéket.
- A tisztitás célja a szennyeződés és lerakodások eltávolítása, egyúttal az érme „ alap” egyben tartása. A patinával rendelkező érme mindíg nagyobb értéket képvisel mint egy teljesen letisztított „csupasz” darab. A patina egy vékony korrózió réteg az érme felületén, általában zöld, oxidáció eredményeként keletkezik.Patina az érme felületén évtizedek,évszázadok alatt keletkezett és segített a megóvásában azzal,hogy egy réteg keletkezett az érmén megóvta a továbi korrodálástól. Megjegyzendõ Európában a zöld patináért fizetnek extra árat a gyûjtők míg az USA-ban a barna patrinát preferálják.
Bronzérmék tisztítási javaslatai:
- Szappanos víz: Az első lépés mindig a szappanos vízben való tisztítás. Hagyjuk néhány percig a vízben az érmét majd az öblítés és szárítás következik. Ez egy hoszadalmas nagyon lassu folyamat melyet töbször meg kell ismételni.Nem szabad csüggedni.
- Desztillált víz: A desztillált vízben helyezett érme tisztítása terjedhet néhány órától akár napokig. Idõnként vegyük ki, egy átlagos kefével tisztítsuk, ha szükséges ismételjük meg.
- Oliva olaj: Helyezzük az érmét egy üvegpohárkába, öntsünk hozzá annyi olajat, hogy ellepje. Hagyjuk benne 3-4 napig, az olaj behatol a szennyezõdésbe és megpuhítja. 3-4 nap után vegyük ki az érmét, töröljük meg majd meleg vízben oldjuk fel trisót (trinátrium-foszfát ). Az oldatba helyezzük az érmét 5-10 percre. Az oldat eltávolítja az olajat és a szennyezõdés egy részét. Utána tiszta vízzel mossuk le az érmét majd puhább fogkefével tisztítsuk körbe. Ezáltal a szennyezõdés nagyrészt el tudjuk távolítani. Amennyiben nem vagyunk elégedettek az eredménnyel ismételjük meg a mûveletet!
- Fõzési szóda és ecet: A két anyag keveréke segíthet a „könnyebb”szennyezõdések eltávolítására. Akkor ajánlatos ez az eljárás mikor a szappanos víz nem használ. Fontos! Csupán 1-2 másodpercre tegyük az érmét az oldatba, nehogy az érmével lépjen reakcióba! Utána azonnal tiszta vízzel öblítsük le. Az eljárás esetleges hátránya, hogy az érme patinája világosabb lehet.
Ezüst érmék tisztítási javaslatai:
Az ókori ezüst érméket három fõ kémiai változás érinti:
Elöször ha nem makacs a szenyeződés próbáljuk szódabikarbonáttal,nedvesítsük meg az érmét szórjunk rá a porból és dörzsöljük 2 ujjunkal.Ha nem érünk eredményt akkor folytassuk az alább leírt dolgokat.
Az ezüst a kén-hidrogénnel (mely a levegõben található), szulfidokkal reagálva fekete, vízben oldhatatlan vegyületet képez (Ag2S – ezüst-szulfid).
Kloriddal (a fémezüstbõl valamilyen oxidációs folyamatban keletkezett,) az ezüst-ionok (Ag+), fehér, vízben oldhatatlan vegyületet képeznek (AgCl – ezüst-klorid).
A nitrát-ionok és az oxigén (levegõ)együttes hatására a fémezüst oxidálódik, Ag2O – ezüst-oxid keletkezik, ami szintén nem oldható vízen, színe a szürkétõl, a barnás, „világos” feketéig terjed.
- Szappanos víz: Csakúgy mint a bronzpénzeknél az elsõ lépés itt is a szappanos vízben való tisztítás. Hagyjuk néhány percig a vízben az érmét majd az öblítés és szárítás következik.
- Citromlé: Gyengébb felszini szennyezõdéseket képes eltüntetni a citromlé. Helyezzük 4-5 percig az érmét citromlébe. Kivétel után öblítsük le, szükség esetén ismételjük meg az eljárást. Nagyon enyhe eljárás, csak a felszíni szennyezõdésekre.
-Ammónia: Makacs szennyezõdések eltávolításához ajánlott. A módszer a citromlével megegyezõ.
-Ezüsttisztító: Különbözõ külföldi ezüsttisztitó folyadékok kaphatóak a kereskedelmi forgalomban. A nagy tisztaságú ezüst érmék makacsabb szennyezõdédével is igen jól elboldogulnak. További információért keressen nyugodtan e-mailban.
-Tisztitó, konzerlváló kendõ: Az ezüst tisztitó folyadék használata után mossuk le az érmét, majd puha speciális tisztitó, konzelváló kendõvel töröljük meg. Ez az ezüst tisztitó használata után keletkezõ sötét fakó fényt eltünteti és konzelválja az érmét.
Ha mindent jól csináltunk látjuk az eredményt ,szép fényes érménk van ,mehet a berakóba.